Grafenowa pamięć - Elektronika

Grafenowa pamięć

26 lis 2008 o 23:21

Profesor James Tour oraz Yubao Li i Alexander Sinitskii z Rice University zauważyli, że grafitowa płytka o grubości zaledwie 10 atomów może świetnie sprawdzić się przy produkcji pamięci komputerowych, których właściwości są znacznie lepsze niż obecnie stosowanych układów flash.

Naukowcy badali przewodnictwo elektryczne grafenu i zauważyli, że wykonana zeń komórka pamięci może być mniejsza niż 10 nanometrów. A więc grafitowe pamięci będą 5-krotnie bardziej gęste niż obecnie stosowane, 45-nanometrowe układy flash. Ponadto przełączniki w takich komórkach pamięci mogą być kontrolowane przez 2, a nie przez 3 elementy. To z kolei ułatwia tworzenie trójwymiarowych kości pamięci, poprzez dodawanie kolejnych warstw. A z każdą taką warstwą wzrasta pojemność takiej kości.

Olbrzymią zaletą grafenu jest różnica mocy w komórkach znajdujących się w stanie „on” i „off”. W rozwijanych właśnie pamięciach zmiennofazowych stosunek ten wynosi 10:1. Z kolei w grafenie jest on jak 1000000:1. Jako, że pamięci tego typu mają tendencję do „przeciekania”, może dojść do zafałszowania stanu poszczególnych komórek, a więc do utraty danych. W grafenie sytuacja taka, właśnie ze względu na dużą rożnicę pomiędzy „on” i „off”, jest mniej prawdopodobna, a więc grafenowe układy pamięci są znacznie bardziej odporne na zakłócenia. Nie tylko zresztą na nie. Już przeprowadzone testy wykazały, że mogą one bez problemów pracować w temperaturach od -75 do 200 stopni Celsjusza. Ponadto są też odporne na promieniowanie, co pozwoli na wykorzystanie ich w ekstremalnych warunkach.

Testy wykazały też, że żywotność grafitowych układów pamięci wynosi do 10 milionów cykli włączenia/wyłączenia, a czas reakcji nie jest większy niż 1 milisekunda.

źródło: kopalniawiedzy.pl

Ekonomicznie opłacalne ogniwo wodorowe
Jednym z paliw dla samochodów przyszłości może być wodór. Jednak,...

Memrystorowo-tranzystorowa hybryda
Podczas Memristor and Memristor System Symposium, które odbyło się w...

Energooszczędne amortyzatory
Grupa absolwentów MIT-u opracowała amortyzator samochodowy, który pozyskuje energię z...

Model Samsunga Z3
W roku 2015 zasypało rynek wiele ciekawych modeli telefonów komórkowych....

Mikrokontrolery AVR – zabawa i nauka dla jednych, praca dla innych
Współczesny świat oparty jest na elektronice. Ale urządzenia te to...

Kategorie : news | wyświetleń [3 633 ]