Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Wzmacniacz mikrofonowy z kompresorem dynamiki.

Wzmacniacz mikrofonowy pracuje z pętlą automatycznej regulacji wzmocnienia. Elementem regulującym wzmocnienie jest dodatkowy tranzystor włączony na wejściu wzmacniacza mikrofonowego. Jest on podłączony równolegle do wewnętrznego dzielnika bazy pierwszego tranzystora układu Darlingtona. Tranzystor ten jest sterowany poprzez układ polaryzacji (podwajacz napięcia) i dodatkowy wzmacniacz sterowany z wyjścia wzmacniacza mikrofonowego. Działanie układu polega na tym, że im wyższe napięcie pojawia się na wyjściu wzmacniacza, tym mniejsze występuje wzmocnienie (zmniejszenie polaryzacji bazy pierwszego tranzystora wzmacniacza),a w konsekwencji następuje kompresja dynamiki. Takie kształtowanie dynamiki ma duże znaczenie na przykład dla właściwego wykorzystania mocy wzmacniacza. W wyniku kompresji stosunek silniejszych dźwięków do najsłabszych wyraźnie się zmniejsza i w efekcie można uzyskać wzrost mocy wyjściowej. Potencjometrem dobiera się stopień kompresji. Praktycznie ustawia się suwak potencjometru w takiej pozycji, przy której nie występują zniekształcenia słabszych głosek i zacieranie się przerw pomiędzy słowami. Źle ustawiony poziom kompresji prowadzi do wyraźnego spadku zrozumiałości. Opisany układ można z powodzeniem wykorzystać na przykład jako przedwzmacniacz radiotelefonu CB. Średnia głębokość modulacji w radiotelefonie CB AM (szczególnie w tych najprostszych) jest niewielka i wynosi około 30%. Po załączeniu kompresora głębokość modulacji dla wszystkich głosek może dochodzić do 100%. Przy regulacji należy wykorzystać oscyloskop lub miernik modulacji, aby nie doprowadzić do przesterowania.

Płytka drukowana jest narysowana w programie
AutoCad czyli w formacie .dwg
[download id=”12″ display=”both”]
lub w pdf.  [download id=”11″ display=”both”]

schemat
Schemat ideowy wzmacniacz mikrofonowy

3 komentarze

  1. Witam, przeglądałem plik pdf z układem ścieżek i zauważyłem że kilka z nich jest dośc dziwnie ułożonych jedne się nie konczą a inne się dziwnie przecinają, czy to jest tak celowo czy to jakis bład? Pytam, gdyż chętnie sam bym sobie zmontował taki układ. Pozdrawiam.

  2. Jest to celowe ponieważ one się przecinały i jest zalecane w tych miejscach połączyć te punkty przewodami lub zaprojektować nową płytkę.
    Ta płytka była rysowana dawno oj bardzo dawno w programie autocad a ten program nie jest stworzony do tego ale da się to zrobić polecam najlepiej zrobić na nowo płytkę.
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz