Jaki rodzaj wentylacji stosować w domu?

Dobre wentylowanie przestrzeni budynkowej to podstawa funkcjonowania każdego obiektu mieszkalnego i usługowego. Współczesna technologia przyniosła nowe rozwiązania, dzięki którym wentylacja staje się coraz ważniejszym zagadnieniem w kontekście budowy nowoczesnych domów. Wyróżniamy cztery zasadnicze typy systemów wentylacyjnych: grawitacyjne, mechaniczne, hybrydowe i mechaniczne z odzyskiem ciepła (rekuperacją). Każdy z nich jest obecnie stosowany na świecie, jednak jeszcze długo będziemy bazować na najstarszym systemie grawitacyjnym. Co przyniosą najnowsze rozwiązania? Ile kosztują i jakie możemy z nich czerpać korzyści?

Wentylacja grawitacyjna

Grawitacja to zjawisko, które w wentylacji wykorzystuje się od tysięcy lat. Już w starożytnym Babilonie uczeni wiedzieli, że ciepłe powietrze unosi się i zastępują je pokłady powietrza chłodniejszego. Niestety taka wentylacja mimo bardzo niedrogiego wykonania ma swojego wady. Otóż działa z odpowiednią sprawnością tylko, gdy różnica między temperaturą wnętrza budynku a temperaturą zewnętrzną jest duża. W praktyce oznacza to, że na jesienie i w zimie taki system poradzi sobie dobrze, ale już podczas ciepłych, letnich dni może już mieć problem. Podstawowymi elementami wentylacji grawitacyjnej są kominy i przewody wentylacyjne o odpowiednio dużym przekroju.

Wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna to już bardziej skomplikowany system. Wyróżniamy jej trzy podrodzaje: nawiewną, wywiewną i nawiewno-wywiewną. Zasada działania jest zaskakująco prosta. Odpowiedni układ wentylatorów wtłacza świeże powietrze do środka, a w tym samym czasie zużyte powietrze jest wytłaczane przez układ wywiewny. Niestety systemy wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej niosą ze sobą spore straty ciepła, ponieważ ciepło zawarte w zużytym powietrzu jest wyrzucane na zewnątrz. Ta samo dotyczy układów hybrydowych, które łączą zalety obu opisanych wyżej układów.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to przykład układu, w którym oprócz oprócz systemu nawiewno-wywiewnego zainstalowano odpowiednie urządzenie zwane rekuperatorem. Służy on do odbierania ciepła od powietrza wydalanego i przekazywania go świeżemu powietrzu, nawiewanego do środka budynku. Dzięki wentylacji mechanicznej z rekuperacją budynki zmniejszają straty cieplne i są bardziej energooszczędne. Dzięki odzyskowi ciepła można oszczędzić znaczne kwoty na ogrzewaniu. Co więcej, nie trzeba budować specjalnych kominów wentylacyjnych. Zachęca również fakt, że nieruchomość z taką wentylacją ma dużo większą wartość na rynku. Oczywiście ma też swoje wady. Nie ma sensu jej montować w starych budynkach ze słabą izolacją. Taka instalacje to też ogromny koszt początkowy. W późniejszych latach można dojść do momentu, kiedy nie będziemy po prostu płacić żadnych rachunków za ogrzewanie. Pomóc w tym może także ogrzewanie wody i ewentualne dogrzewanie grzejników dzięki pompie ciepła.