Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Reboot and select proper boot device: jak naprawić ten błąd

Zrozumienie problemu

Gdy komputer wyświetla komunikat „Reboot and Select Proper Boot Device”, może to być sygnał, że system operacyjny nie może zostać załadowany z dysku twardego lub innego nośnika startowego.

Jest to problem, który może wystąpić z różnych powodów, od uszkodzonego systemu plików po problem z urządzeniem rozruchowym.

Sprawdź fizyczne połączenia

Pierwszą rzeczą do sprawdzenia jest, czy wszystkie fizyczne połączenia w twoim komputerze są prawidłowe. Upewnij się, że kable SATA lub kabli zasilających są dobrze podłączone zarówno do dysku twardego, jak i płyty głównej. Czasami luźne lub źle podłączone kable mogą powodować problemy z rozpoznawaniem urządzeń przez system.

Sprawdź ustawienia bios/uefi

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie ustawień BIOS lub UEFI. Upewnij się, że dysk twardy, z którego system operacyjny ma być uruchamiany, jest ustawiony jako pierwsze urządzenie rozruchowe. Aby to zrobić, wejdź do menu BIOS/UEFI podczas uruchamiania komputera (zazwyczaj klawiszem DEL, F2, F12 lub ESC) i znajdź sekcję dotyczącą ustawień rozruchowych.

Sprawdź dysk twardy

Może się zdarzyć, że dysk twardy, z którego próbujesz uruchomić system operacyjny, jest uszkodzony lub ma uszkodzone sektory. Aby to sprawdzić, możesz uruchomić narzędzie do diagnostyki dysku twardego, które często jest dostępne w BIOS lub możesz podłączyć dysk twardy do innego komputera jako dodatkowy dysk i przeprowadzić skanowanie w poszukiwaniu błędów.

Przywróć ustawienia domyślne bios/uefi

Czasami problem może wynikać z nieprawidłowych ustawień w BIOS lub UEFI. Spróbuj przywrócić ustawienia domyślne, aby zobaczyć, czy to rozwiąże problem. Zazwyczaj istnieje opcja przywrócenia domyślnych ustawień w menu BIOS/UEFI.

Przeinstaluj system operacyjny

Jeśli żadne z powyższych rozwiązań nie pomogło, konieczne może być przeinstalowanie systemu operacyjnego. Upewnij się, że masz kopię zapasową ważnych danych, ponieważ ta operacja spowoduje utratę wszystkich danych na dysku twardym. Możesz użyć nośnika instalacyjnego systemu operacyjnego lub narzędzia do przywracania systemu, jeśli masz dostęp do takiego.

Zainstaluj nowy dysk twardy

Jeśli wszystkie powyższe kroki zawiodą i nadal napotykasz problem „Reboot and Select Proper Boot Device”, możliwe, że twój dysk twardy jest uszkodzony beyond repair. W takim przypadku będziesz musiał zainstalować nowy dysk twardy i zainstalować na nim system operacyjny od nowa.

Pamiętaj, że naprawa tego problemu może wymagać trochę cierpliwości i eksperymentowania z różnymi rozwiązaniami. Jeśli nie jesteś pewien, co zrobić, zawsze możesz skonsultować się z profesjonalnym serwisem komputerowym.

Zastanawiasz się, jak naprawić błąd „Reboot and Select Proper Boot Device”? Sprawdź nasze wskazówki krok po kroku! #naprawakomputera #bootdeviceerror