Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Jak naprawić pendrive, który nie jest wykrywany przez komputer?

Sprawdź fizyczne uszkodzenia

Pierwszym krokiem w diagnozowaniu problemu z niewykrywaniem pendrive’a przez komputer jest sprawdzenie fizycznych uszkodzeń.

Czasami niedziałający pendrive może być wynikiem uszkodzonego portu USB, złamanej obudowy lub uszkodzonych pinów. Spróbuj podłączyć pendrive do innego portu USB lub do innego komputera, aby wykluczyć problemy z portem lub samym urządzeniem.

Jeśli widzisz jakiekolwiek fizyczne uszkodzenia, takie jak zgięty czy złamany pendrive, konieczne będzie skorzystanie z usług profesjonalnego serwisu lub wymiana samego pendrive’a na nowy.

Przeprowadź aktualizację sterowników

Nieaktualne lub uszkodzone sterowniki mogą być przyczyną problemów z wykrywaniem urządzeń USB, w tym pendrive’ów. Aby to naprawić, przejdź do Menadżera Urządzeń w systemie Windows i sprawdź, czy są jakiekolwiek błędy związane z urządzeniami USB. Jeśli tak, spróbuj zaktualizować sterowniki lub odinstalować i ponownie zainstalować je.

Możesz również odwiedzić oficjalną stronę internetową producenta komputera lub płyty głównej, aby pobrać najnowsze sterowniki USB i zainstalować je ręcznie.

Wykonaj narzędzie do naprawy systemu plików

Czasami problem z niewykrywaniem pendrive’a może być spowodowany uszkodzonym systemem plików na urządzeniu. Aby to naprawić, możesz skorzystać z wbudowanego narzędzia do naprawy systemu plików w systemie Windows.

Aby tego dokonać, podłącz pendrive do komputera, otwórz Eksplorator plików, kliknij prawym przyciskiem myszy na urządzeniu USB, wybierz opcję „Właściwości”, przejdź do zakładki „Narzędzia” i kliknij „Sprawdź” w sekcji „Sprawdzanie błędów”.

Przeprowadź skanowanie antywirusowe

Wirusy i złośliwe oprogramowanie mogą również powodować problemy z wykrywaniem pendrive’ów przez komputer. Dlatego warto przeskanować urządzenie antywirusem, aby upewnić się, że nie ma na nim żadnych złośliwych plików.

Wybierz zaufane oprogramowanie antywirusowe, zaktualizuj je do najnowszej wersji i przeprowadź pełne skanowanie systemu, włączając w to wszystkie podłączone urządzenia USB.

Wypróbuj inne porty usb

Czasami problem z niewykrywaniem pendrive’a może być spowodowany uszkodzonym portem USB. Spróbuj podłączyć pendrive do innego portu USB na komputerze, aby sprawdzić, czy problem nadal występuje.

Jeśli pendrive jest wykrywany w innym porcie USB, oznacza to, że problem leży prawdopodobnie w uszkodzonym porcie. W takim przypadku możesz skorzystać z huba USB lub naprawić uszkodzony port USB.

Wykonaj formatowanie pendrive’a

Jeśli żaden z powyższych sposobów nie rozwiązał problemu, ostateczną opcją może być formatowanie pendrive’a. Pamiętaj jednak, że ta operacja całkowicie usunie wszystkie dane z urządzenia, więc wykonaj ją tylko w ostateczności.

Aby sformatować pendrive, podłącz go do komputera, otwórz Eksplorator plików, kliknij prawym przyciskiem myszy na urządzeniu USB, wybierz opcję „Formatuj” i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Pamiętaj, że jeśli pendrive nadal nie jest wykrywany po sformatowaniu, może to oznaczać uszkodzenie samego urządzenia, w takim przypadku konieczna będzie jego wymiana.

Niewykrywanie pendrive’a przez komputer może być frustrującym problemem, ale zwykle można go rozwiązać, stosując jedną z powyższych metod. Pamiętaj, aby najpierw sprawdzić ewentualne fizyczne uszkodzenia, a następnie przejść do diagnozowania problemu za pomocą kroków opisanych powyżej. W razie wątpliwości skonsultuj się z profesjonalnym serwisem komputerowym.