Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Odnawialne źródła energii elektrycznej

ekologiaEnergia elektryczna otacza nas wszędzie. Wykorzystujemy ja, by zagotować wodę w czajniku, oświetlić domowe pomieszczenia czy przemieścić się samochodem, który również potrzebuje energii by w ogóle funkcjonować. Tak naprawdę, życie bez energii elektrycznej byłoby niemożliwe. Czy wiemy, jakimi sposobami możemy ją pozyskać? Spójrzmy więc na odnawialne metody wytworzenia energii elektrycznej.

Tak absurdalne zjawisko jak wiatr, możemy wykorzystać do pozyskania energii. Ludzie już w XVII wieku zaczęli budować wiatraki, z których następnie czerpali energię elektryczną. Wiatraki najlepiej sprawdzają się w miejscach, gdzie silne wiatry są na porządku dziennym. Już na początku XX wieku powstały elektrownie czerpiące energią właśnie z potencjału wiatru i wybudowanych wiatraków.

Słońce to kolejne źródło energii, całkowicie bezpłatne i naturalne – czyli odnawialne. Obecnie jedną z metoda wykorzystywania słońca jako źródła energii odnawialnej są zamontowywane na dachach domów kolektory słoneczne. Kolektory słoneczne głównie wykorzystywane są do podgrzewania wody. Nawet w pochmurny dzień, zgromadzona energia w kolektorze słonecznym jest w stanie podgrzać wodę do 40 stopni, co jest całkowicie wystarczalne dla domowych potrzeb. Są jeszcze inne metody wykorzystania słońca do produkcji energii takie jak: stawy cieplne,ogniwa fotoelektryczne czy metody helioelektryczne.

Trzecim odnawialnym źródłem energii odnawialnej jest woda. Woda to żywioł, ale woda to również źródło energii, które możemy wykorzystać. Do wytworzenia energii można zatem użyć naturalnych pływów morskich, fali morskich lub też cieplnej energii mórz.

Istnieje również metoda jądrowa, która wytwarza energię elektryczną poprzez wykorzystanie energii pochodzącej z rozszczepienia jąder atomów, najczęściej jest to uran. Na świecie mamy wiele elektrowni jądrowych, które generują mnóstwo odnawialnej energii elektrycznej.

Metod wytworzenia metod energii elektrycznych jest dużo więcej, zarówno tych odnawialnych jak i nieodnawialnych. Zastanówmy się więc, jak możemy wykorzystać powyższe rozwiązania do wytworzenia energii w naszych domach, a co za tym idzie – poszukać oszczędności. Oczywiście nie wszystkie z metod nadają się do domowego zastosowania. Wszystko oczywiście zależy od tego, w jakim regionie mieszkamy. Warunki naturalne danego regionu to kwestia, od której zależy jaką metodę wytworzenia energii elektrycznej wykorzystamy. Wiadome jest, że jeśli mieszkamy w regionie gdzie wiatry nie występują wcale albo rzadko, inwestycja w wiatrak prądowy będzie zwyczajnie nieopłacalna.

Odnawialna energia elektryczna leży tak naprawdę w zasięgu naszej ręki i jest zupełnie darmowa. Wystarczy wybrać najodpowiedniejszą metodą dla siebie, zainwestować w odpowiednie warunki i do dzieła! Argumentami przemawiającymi za zastosowaniem odnawialnych źródeł energii elektrycznej w naszych domach to nie tylko oszczędność pieniędzy ale również pomoc środowisku.

Artykuł przygotowany przez
firmę Elektrix – Tania energia i gaz ziemny dla firm z całej Polski.