Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Zakup smartfona w 7 krokach

Zakup smartfona w 7 krokachRynek elektroniki rozwija się w zatrważającym tempie. Modele, które dziś są uważane za topowe produkty, już za kilka miesięcy zostaną zastąpione przez swoje nowsze odpowiedniki. Mimo to, dla większości z nas zakup smartfona to w dalszym ciągu inwestycja na co najmniej 2-3 lata.

Aby nie żałować swojego zakupu, a jednocześnie nie wydać przy tym fortuny, warto kierować się przy zakupie odpowiednimi krokami. Oto najważniejsze cechy, na które należy zwrócić uwagę.

  1. Design

Nie ma co ukrywać – wygląd to pierwsza rzecz na, którą większość z nas zwraca uwagę. Jeśli chodzi o najnowsze trendy, obecnie królują duże, conajmniej 5-calowe i ultra-cienkie modele. Ważne jednak, aby telefon dobrze leżał w naszej dłoni – z tego powodu wielu producentów oferuje również 4,5 calowe modele swoich flagowców. Coraz więcej producentów używa do produkcji metalu i szkła polimerycznego – prezentującego się dużo lepiej niż plastik i sprawiają, że nasz smartfon staje się eleganckim gadżetem.

2. Wyświetlacz

Przy tak dużych ekranach niezwykle ważna jest ich rozdzielczość. Obecnie standardem na rynku jest rozdzielczość Full HD czyli przekraczająca 1080×1920 pikseli. Dla porównania najnowszy model Samsunga Galaxy posiada rozdzielczość 1440×2560 pikseli. Ponadto trzeba wziąć pod uwagę jasność i kąt widzenia – ekran musi być na tyle jasny, aby można było wyraźnie czytać w słońcu.

3. System operacyjny

Istnieje kilka głównych systemów operacyjnych, w które wyposażone są najnowsze smartfony. Obecnie najbardziej rozpowszechniony jest Android. iPhone działa na iOS, własnym system operacyjny firmy Apple. System operacyjny Windows Phone można spotkać w wielu najnowszych modelach. Wybór systemu to kwestia preferencji. Niektórzy najlepiej odnajduja się w androidach, inni preferują iOS.

4. Bateria

Czas życia baterii zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju akumulatora, systemu operacyjnego czy wielkości ekranu. Ważnym czynnikiem jest również sposób w jaki korzystamy z danego smartfona – odtwarzacz mp3, aktywne korzystanie z niektórych aplikacji oraz przeglądarki internetowej znacznie obciążają baterię. Niestety, nawet najnowsze modele (o pojemności akumulatora 2550 mAh) często nie wytrzymują dłużej niż 24 godziny użytkowania. Dlatego, jeśli potrzebujemy być w ciągłym kontakcie, a nasza bateria nie jest najmocniejsza, warto zaopatrzyć się w dodatkowy, przenośny akumulator.

5. Korzystaj ze stron z opiniami

Przed zakupem nie zaszkodzi zapoznać się z opiniami innych uzytkowników. Na forach, portalach i stronach interentowych ludzie chętnie dzielą się opiniami. Jeśli interesuje nas konkretny model i chcemy się o nim dowiedzieć jak najwięcej – w internecie znajdziemy przydatne tutoriale i testy.

6. Cena

Gdy już zdecydujemy jaki model chcemy kupić, przychodzi czas na analizę ceny. W salonach firmowych są one zazwyczaj wyższe niż na aukcjach czy w komisach. Gdy w grę wchodzi nowy model polecamy przejżeć sklepy internetowe czy strony oferujące zniżki jak www.kupon.pl. Zznajdziemy tam modele, które nas interesują w promocyjnych cenach lub kupony, kody rabatowe dzięki, którym kupimy je taniej.

7. Abonament czy prepaid

Telefony w abonamencie są zdecydowanie tańsze, jest to jednak większe zobowiązanie. Opłacając abonament w pewnym sensie dostajemy telefon gratis. Jeśli jednak nie chcemy, nie możemy podpisać kontraktu, telefonie komórkowe oferują wiele ciekawych opcji pre-paid.