Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Uzależnienie od gier komputerowych

xbox-one-500gbDzisiejsze gry wciągają gracza swoim realizmem i rozbudowaną rozrywką co może doprowadzić do uzależnienia. Uzależnienie od gier to coraz poważniejszy problem, często dziecko woli siedzieć przed komputerem niż wyjść na dwór z kolegami, a mąż zamiast żony woli komputer.

Rozrywka wirtualna rzadko nudzi gracza wręcz przeciwnie im bardziej zagłębia się on w świat wirtualny tym bardziej się uzależnia nie może spać w nocy jest ciekaw jakie jeszcze niespodzianki kryje gra w dalszych etapach. Gry rozwijają wyobraźnię przez co silnie działają na psychikę. Na uzależnienie najbardziej narażone są nastolatki i dzieci, lecz osoby dorosłe także są ofiarami nałogu. Osoby uzależnione stają się nerwowe i agresywne a czasami tracą nawet kontakt z rzeczywistością nie odróżnia świata realnego od świata gry. Przebywając często przed komputerem zaczynają się utożsamić ze swoim bohaterem ( dotyczy to głównie dzieci ) w skrajnych przypadkach próbują uaktywnić super moce jak ich bohater przykładowo próbują wzbić się w powietrze lub stworzyć kulę energii. Gry powodują także znieczulenie na krzywdę innych poprzez coraz realniejsze odwzorowywanie rzeczywistość. Najbardziej na psychikę ( Przede wszystkim nieletniego ) działają brutalne gry gdzie krew leje się strumieniami, a odcięte kończyny i latające po całej lokacji wnętrzności to norma. Bohater gry poprzez swoją brutalność osiąga wszystkie założone przez siebie cele i pokonuje wszystkie przeciwności brutalną siłą, każdy kto mu się sprzeciwy zostaje brutalnie wyeliminowany. Dziecko grając w taką grę może wyrobić sobie przekonanie, że wszystkie przeciwności i przeszkody można zwalczyć brutalnością przez co robi się agresywne. Gry są już tak popularne, że zabronienie dziecku grania w zasadzie izolowało by je od grupy rówieśniczej. Po za tym gry często leczą kompleksy. Podczas gdy w realnym świecie masz problemy w szkole/ pracy i twoje poczucie wartości spada do zera w grach możesz stać się herosem pokonującym wszystkie problemy nie ma dla ciebie rzeczy niemożliwych, a każdy problem jest z łatwością rozwiązywany trwanie w tym stanie dłużej doprowadza do uzależnienia w szkole lub pracy myślisz tylko o jednym „kiedy wreszcie wrócę do domu i pogram”. Gracz uzależniony odrywając się nawet na chwilę od gry ma poczucie niespełnienia ciągłe wyobrażenie, że coś traci, że on tutaj siedzi, a przecież „ gra sama się nie przejdzie”. Gry sieciowe dzięki swoim otwartym terenom, swobodzie działania i możliwością gry z kilkutysięczną grupą graczy wciągają jeszcze bardziej. Po co iść z kolegami pograć w piłkę skoro można zagrać przez sieć w Fifę. Uzależnienie to coraz poważniejszy problem, jednak jak rozpoznać uzależnienie? Jeśli partner/partnerka spędza coraz więcej czasu przed komputerem i porzuca inne zajęcia to pierwszy sygnał, że coś się dzieje. Kolejnymi sygnałami są zbyt emocjonalne granie, coraz częstsze rezygnowanie z posiłków na rzecz wirtualnej rozrywki, agresywne reagowanie dziecka lub osoby dorosłej, gdy odbiera się możliwość grania, zaniedbywanie obowiązków czy izolowanie się od grupy rówieśniczej. Lekarze wyodrębnili nawet fazy uzależnienia
I Faza
Jest to faza umiejętność kontrolowania czasu spędzanego przed komputerem.
II Faza
Osoba coraz więcej czasu spędza przed komputerem nie kontroluje już czasu spędzonego w grze i traci inne zainteresowania. Podczas dłuższej przerwy od grania zaczyna ciągle o tym myśleć, a komputer powoli staje się „ najlepszym przyjacielem”

III Faza
Jest to ostatnia i najgorsza faza gracz całkowicie się uzależnia. Gry powodują, ze osoba uzależniona ogranicza sen do minimum, zaniedbuje pracę lub naukę, obowiązki rodzinne, traci wszystkie kontakty z kolegami, przestaje regularnie jeść, gdyż gra nie może czekać, staje się agresywny i pogłębiając się coraz bardziej w różne gry z dnia na dzień traci kontakt z rzeczywistością i ma coraz większe problemy z odróżnieniem świata realnego od wirtualnego. W tej fazie zdrowie gracza zaczyna się pogarszać. Mogą wystąpić zaburzenia równowagi, koncentracji i sprawności myślenia oprócz tego ciągle doskwiera bezsenność przez co może wystąpić nadpobudliwość. W tej fazie przydatna jest pomoc specjalisty, ponieważ gracz sam z nałogiem raczej sobie nie poradzi.
Uzależnienie od gier to podobnie jak uzależnienie od alkoholu czy papierosów nałóg z którym należy walczyć. Bardzo ważne jest, aby zdać sobie sprawę z problemu i zauważyć, że on faktycznie istnieje nie brnąć ciągle w błędnym przekonaniu, że nic się nie dzieje mogę przestać w każdej chwili jak tylko będę chciał, lecz ta „ chwila” nigdy nie następuje. Najlepiej jest pozbyć się gier, lecz to może podziałać na krótką metę, ponieważ uzależniona osoba szybko znajdzie coś nowego w internecie, można spróbować ograniczyć ilość czasu spędzanego przed komputerem, jednak najlepsza będzie terapia. Terapia polega na tym, że spotykają się na niej ludzie mający taki sam problem w tym przypadku problem z grami komputerowymi. Gdy nie jest się z problemem sam łatwiej przejść przez terapię. Można także spróbować pobytu w ośrodku leczenia uzależnień w zależności od wielkości problemu pobyt może trwać od kilku do nawet kilkunastu tygodni.
Gry komputerowe są tworzone po to, aby dostarczać ludziom rozrywki, dlatego granie w gry jest czymś naturalnym jednak podobnie jak przy alkoholu należy zachować umiar, aby nie popaść w nałóg.

Laptopy promocja na znajdz-taniej.pl