Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Montowanie i ustawianie anteny

montaz-anten-poznanJak prawidłowo ustawić antenę naziemną i satelitarną. Jak się do tego zabrać, czy łatwo zrobić to zupełnie samodzielnie?

Sieci kablowe, chociaż mają bardzo konkurencyjną ofertę względem platform satelitarnych, to jednak na wysokim poziomie mogą funkcjonować jedynie w dużych  miastach i dobrze rozwiniętych infrastrukturalnie regionach. Wciąż pozostaje więc kolosalna grupa odbiorców telewizji, którzy zamieszkują tereny podmiejskie i wiejskie, dla których telewizja kablowa nie jest żadnym rozwiązaniem. Właśnie ten rynek został prawie w całości zagospodarowany przez oferentów satelitarnych. Dzięki zastosowaniu technologii satelitarnych możliwe jest bezproblemowe przesyłanie obrazu w najwyższym standardzie, a więc high definition. Coraz częściej posiadanie anteny satelitarnej pozwala także na odbieranie w domu satelitarnego Internetu w wysokiej częstotliwości LTE.

Jakość sygnału satelitarnego ma kolosalny wpływ na odbieranie wszystkich usług, ostrość obrazu telewizyjnego oraz dostęp do dodatkowych usług. A tych w telewizji satelitarnej jest całe mnóstwo – oprócz samego obrazu HD, Internetu bezprzewodowego, za pomocą satelitów możliwe jest przesyłanie także takich cyfrowych usług jak EPG czy VOD. Kluczem do poprawnego ich funkcjonowania jest jednak właściwe zamontowanie czaszy anteny oraz późniejsze jej konserwowanie. Zabierając się za montaż anten już na pierwszym etapie  może dochodzić do różnych błędów. Kluczowe jest skierowanie czaszy w odpowiednią stronę – te informacje udziela bez problemu dostawca usługi. Korzystać może on z różnych satelitów, które będą ulokowane bardziej na północ lub południe, wschód lub zachód. Na szczęście w dekoderach zainstalowane jest oprogramowanie, które mierzy aktualny sygnał i jego jakość i wyświetla te wyniki w na tyle przejrzystej formie, że nawet amator montujący antenę będzie w stanie operując nią i na bieżąco odczytując wyniki pomiaru sygnału, trafić na właściwe położenie.

Później problematyczne jest już tylko takie zamontowanie na stabilnym wysięgniku anteny, by nawet przy zmiennych warunkach pogodowych pozostawała ona w miarę możliwości w niezmiennej pozycji. Przy wielkich nawałnicach i ogromnych porywach wiatru anteny satelitarne zmieniają jednak swoje położenie nawet przy świetnym montażu i wtedy niezbędne jest ponowne dokonanie kalibracji.