Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Mikroskopy stereoskopowe i lupy stanowiskowe przy zastosowaniach elektronicznych

Mikroskopy stereoskopowe w produkcji elektroniki

Mikroskopy stereoskopowe pozwalają uzyskać trójwymiarowy, wysokiej jakości obraz o powiększeniach sięgających 300x i większych, co sprawia, że w branży elektronicznej wykorzystuje się je na różnych etapach procesu produkcyjnego – od prototypowania i testów, przez inspekcję optyczną wytwarzanej elektroniki, aż po wykonywanie napraw i prac serwisowych. W razie potrzeby dobrej klasy mikroskop stereoskopowy może także być używany podczas wykonywania połączeń lutowniczych.

Ze względu na spektrum potencjalnych zastosowań, mikroskopy stereoskopowe dla elektroników muszą zapewniać obraz wysokiej jakości, o odpowiednim kontraście, ostrości i jasności, to jednak niejedyne parametry, które mają znaczenie. Istotna jest również ergonomia, wygoda obsługi oraz zgodność z obowiązującymi przepisami bezpieczeństwa pracy i normami branżowymi.

Lupy stanowiskowe w branży elektronicznej

Lupy stanowiskowe umożliwiają uzyskanie mniejszych powiększeń niż mikroskopy stereoskopowe, w efekcie czego są w branży elektronicznej najczęściej wykorzystywane do prac z komponentami i zespołami elektronicznymi o relatywnie niedużym stopniu miniaturyzacji. W praktyce oznacza to, że są one zwykle używane podczas prac montażowych i napraw, a także do inspekcji optycznej i ręcznego wytwarzania elektroniki, zwłaszcza na liniach małych, o niewielkim wolumenie produkcji.

Z uwagi na specyfikę zastosowań, dobrej klasy lupa stanowiskowa powinna być wyposażona w najwyższej klasy soczewki, dzięki czemu obraz nie będzie posiadać zniekształceń czy przekłamań kolorów. Co równie ważne, lupy stanowiskowe dla elektroników powinny być wyposażone w odpowiednio zaprojektowane podświetlenie bezcieniowe, gwarantujące równomierne oświetlenie całości pola roboczego. Dzięki temu korzystający z lupy pracownik może dokładnie obejrzeć weryfikowany bądź naprawiany podzespół oraz jego poszczególne elementy i wykonać niezbędne prace.

Podobnie jak w przypadku mikroskopów stereoskopowych, duże znaczenie dla efektywności i precyzji prac wykonywanych na stanowisku wyposażonym w lupę stołową ma ergonomia i wygoda użytkowania danego urządzenia, a także dostępność wyposażenia opcjonalnego, jak np. dodatkowe soczewki, kamery cyfrowe czy akcesoria do mocowania.

Artykuł powstał we współpracy z firmą PB Technik, polskim dostawcą najwyższej klasy urządzeń i rozwiązań technicznych dla branży elektronicznej. Pełna oferta PB Technik jest dostępna pod adresem https://pbtechnik.com.pl/