Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Kabel ftp, czy utp?

Jeszcze do niedawna łączenie ze sobą komputerów w sieć lokalną czy też podłączanie ich do globalnej sieci Internet było zadaniem relatywnie prostym – ot, wystarczyło po prostu nabyć w sklepie jedyny dostępny typ okablowania, a następnie sparować przy jego pomocy ze sobą posiadane urządzenia teleinformatyczne.

Na przestrzeni ostatnich lat technologia niezwykle ruszyła jednakże do przodu, co z kolei bezpośrednio powiązane jest z wprowadzeniem na rynek kilku różnych rodzajów kabli, które to wykorzystać może użytkownik celem ustanowienia połączenia. Po który z nich sięgnąć? Tym zajmiemy się w naszym dzisiejszym wpisie!

W telegraficznym skrócie powiedzieć można, że wyroby, po które możemy obecnie sięgnąć dokonując zakupów w sklepie stacjonarnym lub też internetowym podzielić można na dwa główne typy, a mianowicie – kable typu FTP i UTP. Stały postęp technologiczny sprawia jednak, że w ramach tych dwóch kategorii wprowadzane są w kolejnych latach usprawnienia i modyfikacje bezpośrednio przekładające się na ogólną wydajność takiego produktu. Dość powiedzieć, że w chwili obecnej użytkownik ma dostęp aż do czterech rodzajów kabli UTP i trzech FTP. Jeżeli chodzi o pierwszy z rodzajów, to najpowszechniej wybieranym wyrobem jest okablowanie o oznaczeniu U/UTP, które to specjaliści określają jako kabel ze skrętką nieekranowaną. Doskonale nada się on zarówno do zastosowań prywatnych jak i firmowych lub komercyjnych. Jeżeli jednak zależy nam na wyższej jakości możemy zdecydować się na wyroby F, S lub SF/UTP, które to posiadają dodatkowy ekran lub też uzupełniającą powłokę z folii. Ich zadaniem jest ochrona kabla przed wszelkiej maści zakłóceniami, które generować mogą znajdujące się w pobliżu urządzenia elektroniczne, a które to mogą niekorzystnie przekładać się na wydajność takiego produktu.

Kable FTP, nawet w swojej najbardziej podstawowej wersji oferowane są z ekranem. Może on być wykonany ze specjalnej siateczki (S/FTP), folii (F/FTP) lub też obydwu tych materiałów (SF/FTP).

Jak łatwo się domyślić, ostatnia z alternatyw jest najdroższa, jednakże z drugiej strony – to właśnie ona oferuje najbardziej optymalną ochronę przed ewentualnymi zakłóceniami oraz czynnikami zewnętrznymi mogącymi mieć negatywny wpływ na jakość sygnału.

W większości przypadków jak najbardziej sięgnąć możemy po najprostsze z rozwiązań, jednakże jeżeli zależy nam na wydajności, długowieczności oraz nieprzerwanej pracy, ciekawym rozwiązaniem może być zainwestowanie od kilku do kilkunastu złotych za metr bieżący więcej, co pozwoli na wejście w posiadanie wyrobów cieszących się doskonałą wręcz renomą na rynku i gwarantujących optymalną efektywność pracy. Jeżeli nie są Państwo przekonani na jaki produkt należałoby się zdecydować, serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi przedstawicielami, którzy to rozwieją wszelkie wątpliwości oraz odpowiedzą na wszystkie pytania spędzające Państwu sen z powiek. Nieprzerwanie pozostajemy do Państwa dyspozycji!