Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Kompleksowe rozwiązania dla automatyki od Eaton Electric

Komponenty dla automatyki są jedną ze specjalizacji TME. Spośród bogatej oferty gotowych do wysyłki artykułów, które posiadamy w naszych magazynach, jedną z czołowych i najliczniej reprezentowanych grup są produkty od Eaton Electric. Elementy te charakteryzuje wysoka jakość wykonania, a zarazem kompleksowe podejście do tematu automatyzacji. Mogą być stosowane w każdym miejscu, gdzie istnieje potrzeba wprowadzenia lub usprawnienia samoczynnych procesów produkcji, obróbki, magazynowania czy ewidencji. Poniżej prezentujemy przegląd uniwersalnych produktów Eaton Electric, które pozwalają stworzyć zaawansowane systemy automatyzacji. Są to m.in. sterowniki programowalne, styczniki, wyłączniki silnikowe oraz przełączniki, kontrolki i kasety sterownicze.

Sterowniki easyE4

Mały sterownik programowalny może sam w sobie stanowić serce systemu automatyzacji, nawet w przypadku złożonych urządzeń. Proste sterowniki easyE4 dzięki swojej funkcjonalności pozwalają wdrożyć złożoną architekturę kontrolowania i monitorowania zautomatyzowanych systemów. Dzięki modułowej budowie seria easyE4, przy współpracy z innymi produktami Eaton, równie dobrze sprawdzi się przy sterowaniu pracą maszyn czy fragmentów linii produkcyjnej, jak i automatyzacji oświetlenia budynków.

Kompaktowy sterownik easyE4 wyposażony w wyświetlacz.

Jednostka podstawowa, czyli sam sterownik, może być wyposażona w (zależy od konkretnego modelu): do 8 wejść cyfrowych lub do 4 wejść analogowych o 12-bitowej rozdzielczości; od 4 do 8 wyjść tranzystorowych lub przekaźnikowych; opcjonalny wyświetlacz; a także klawiaturę, złącze karty pamięci SD przechowującej program sterownika i rejestrowane dane, złącze RJ-45 przeznaczone do komunikacji z lokalną siecią Ethernet, a także złącze dla łączników easyConnect służące do przekazywania danych między jednostką podstawową a modułami rozszerzeń. Bezpośrednio do jednego przekaźnika easyE4 można podłączyć do 11 dodatkowych modułów, co daje maksymalną liczbę 188 wejść/wyjść. Modele UC są uniwersalne, mogą być zasilane dowolnym napięciem: 12V DC, 24V DC lub 24V AC. Wersja AC obsługuje napięcia od 100V do 240V AC lub DC.

 

Metody programowania sterowników easyE4

Seria easyE4 może być programowana przez użycie jednej z czterech metod dostępnych w środowisku easySoft. Pierwszą jest klasyczna metoda znana większości instalatorów specjalizujących się w automatyce, tj. schemat drabinkowy. Druga metoda to tekst strukturalny, czyli kod, który z łatwością opanuje każdy użytkownik znający podstawy programowania w jednym z podstawowych języków tekstowych (C++, Java, Python itd.). Pozostałe dwie metody to schematy EDP oraz schemat blokowy. Dzięki tej różnorodności każdy instalator znajdzie odpowiednie dla siebie i swojego zespołu rozwiązanie. Warto w tym miejscu nadmienić, że produkty serii easyE4 są wstecznie kompatybilne: mogą wykonywać programy napisane dla wcześniejszych wersji przekaźników programowalnych Eaton serii easy500/700/800/MFD.

Sterowniki easyE4 pozwalają nie tylko kontrolować pracę urządzeń, ale również zbierać dane o stanie systemu. Monitorowane informacje mogą zostać przekazane użytkownikowi za pomocą wbudowanego wyświetlacza, ale również przesłane przez sieć lokalną (LAN) do serwera. Zebrane w ten sposób informacje pozwalają w czasie rzeczywistym, zdalnie nadzorować pracę podłączonych urządzeń. Służy do tego np. autorskie rozwiązanie EATON, środowisko Galileo (umożliwia ono m.in. prezentację danych w formie strony HTML5, którą otworzyć można w zwykłej przeglądarce internetowej). Rozwiązanie to pozwoli na pełną personalizację prezentowanych informacji, a także kontrolę pracy całego systemu.

Kompleksowa automatyzacja z komponentami Eaton

Same sterowniki, chociaż stanowią „mózg operacji”, na nic się zdadzą bez wysokiej jakości komponentów pośredniczących w sterowaniu urządzeniami docelowymi. Firma Eaton Electric, za pośrednictwem TME, oferuje szereg rozwiązań, które wspólnie służą do budowy złożonych systemów automatyzacji – niezależnie od ich przeznaczenia.

Moduły styczników serii DILM

3-biegunowy stycznik Eaton DILM montowany na panel.

Styczniki DILM (znane także z oznaczenia „DIL M”) od Eaton występują w wielu wersjach. W katalogu TME znalazły się komponenty przeznaczone do pracy z prądem maksymalnym do 170A. Są to komponenty 3- i 4-biegunowe montowane na płycie montażowej lub szynie DIN. Zwraca uwagę fakt, że styczniki przeznaczone do pracy z prądem stałym posiadają takie same rozmiary, jak te przeznaczone do pracy z prądem AC. Do styczników DILM dostępne są również akcesoria, jak styki pomocnicze czy też filtry (tłumiki) i ograniczniki przepięć. W poszukiwaniu odpowiedniego elementu najlepiej jest udać się bezpośrednio do katalogu TME i wyfiltrować z naszej oferty właściwie rozwiązanie:

 

Wyłączniki silnikowe PKZ

Przykład wyłącznika silnikowego montowanego na szynę DIN.

Zabezpieczenia z rodziny PKZ (obejmuje ona kilka serii) mogą służyć do ochrony wielu obciążeń, np. transformatorów, jednak ich głównym przeznaczeniem są silniki elektryczne. Modele PKZ występują w wersjach wyposażonych w wyzwalacze reagujące na prąd od 0,1A do 63A (zakres nastaw zależy od konkretnego modelu), pokrywając szeroki zakres zastosowań – aż do mocy 34kW. Chronią silniki przed przeciążeniami, zanikiem fazy oraz posiadają dodatkowe wyzwalacze zwarciowe. Zbudowano je z myślą o współpracy ze stycznikami DILM, z którymi mogą być łączone w zwarte grupy na szynie DIN. Występują w wersjach wyposażonych w przyciski (do 25A) oraz wyłączniki obrotowe (powyżej 63A) – mogą być stosowane także jako wyłączniki awaryjne. Dodatkowo, TME prowadzi również sprzedaż styków pomocniczych, sygnalizacyjnych oraz wyzwalaczy wzrostowych i podnapięciowych.

 

 

Przełączniki i kontrolki RMQ-Titan

Kaseta sterownicza (przycisk awaryjny) serii RMQ-Titan.

Każdy system automatyzacji przewiduje nadzór operatora, a także kontrolę nad samoczynnymi procesami – choćby tylko w zakresie ich uruchamiania i awaryjnego przerywania. Produkty Eaton z zakresu kontrolek i przełączników zostały zgrupowane w rodzinach RMQ-Titan oraz RMQ-16. Są to nie tylko przyciski i elementy sygnalizacyjne, ale również potencjometry, panelowe gniazda USB i RJ45, przełączniki I/O (ON/OFF) oraz obrotowe, a także podświetlane przyciski bezpieczeństwa. W katalogu TME znajdziemy także przemysłowe joysticki oraz kasety sterownicze, a nawet drobne akcesoria, jak zapasowe kluczyki, tabliczki opisowe, soczewki na przyciski w różnych kolorach (a także oznaczone napisami). Produkty z grupy RMQ w katalogu TME to wyczerpująca oferta podstawowych komponentów niezbędnych w każdym systemie automatyzacji.

 

 

 

tekst opracowany przez tme.eu