Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Dom przyszłości

Każdy zna przykłady inteligentnych sieci audiowizualnych, stosowanych powszechnie w domu czy biznesie. Również sprzęt gospodarstwa domowego i bezpośrednia obsługa techniczna domu coraz częściej są połączone w inteligentną sieć, którą można sterować smartfonem czy tabletem. Rynek aplikacji dla inteligentnych domów stale rośnie, jeśli więc temat Cię interesuje zapoznaj się z poniższym artykułem.

Co to znaczy, że dom jest inteligentny?

Budowane domy czy pomieszczenia gospodarcze, jak również starsze budynki po wykonanej modernizacji powinny być ekonomiczne, zrównoważone, energooszczędne, wygodne i użyteczne w długim okresie czasu. W tym kontekście stopniowo tworzy się stale rosnący rynek tak zwanych inteligentnych domów wspierany przez najnowocześniejszą technologię. Poszczególne produkty z zakresu automatyki budynkowej i rozwiązań sieciowych dla techniki domowej i sprzętu AGD dawniej dostępne tylko wielkim centrom naukowo badawczym i milionerom dziś są oferowane dla domów prywatnych a stać na nie nawet klasę średnią. Według zaleceń komisji naukowych, przeobrażenie domu w inteligentną siedzibę, zmniejsza zużycie energii, czyni budynek bezpieczniejszym i zwiększa komfort codziennego życia. W rezultacie dom oferuje lepszą jakość życia dla ludzi w każdym wieku. Technologia, którą można dostosować do indywidualnych potrzeb, obiecuje uczynić życie inteligentnym – innymi słowy, przyjemnym, sprytnym i po prostu lżejszym.

Niemiecki termin „intelligentes Zuhause” oraz angielski ”smart home” odnoszą się do tożsamego zagadnienia i w tłumaczeniu znaczą tyle co inteligentny dom. Nie jest to jednak termin jednoznacznie definiowany. W polskich warunkach pojęcie to stosuje się również w inteligentnych rozwiązaniach indywidualnych, takich jak sterowanie ogrzewaniem, klimatyzacją czy sterowanie oświetleniem w domu. Jako dom inteligentny przyjmuje się też rozwiązania dotyczące otoczenia domu – sterowanie bramą, garażem oraz kontrolowanie zapełnienia wiat śmietnikowych. Najczęściej wspomniane pojęcie odnosi się do systemów składających się z kilku połączonych w sieć produktów z różnych dziedzin, które wspólnie kontrolować można na jednym urządzeniu mobilnym.

Z czego składa się inteligentny dom?

Fundamentem domu inteligentnego jest łatwość sterowania nim oraz prostota obsługi codziennej. Immanentną cechą takiego domu jest duża automatyzacja i podpięcie czujników czy kontrolerów sterowanych internetowo do niemal każdego elementu domu. Na przykład kaloryfery, lampy, rolety, żaluzje czy systemy wentylacyjne posiadają czujniki pozwalające na ustawienie tempa ich pracy i kontrolę zużycia przez nie energii elektrycznej. Często do systemu domu inteligentnego włączone są też telewizory i systemy stereo czy głośniki. Niektóre pralki i kuchenki również mogą być zintegrowane z inteligentnym domem.

Sterowanie domem inteligentnym polega na kontroli z pomocą urządzeń mobilnych i kontrolerów rozmieszczonych w domu. Mogą to być wyświetlacze dotykowe, regulatory temperatury w pomieszczeniu, tablety i smartfony, ale także klasycznie wyglądające przełączniki ścienne. Coraz powszechniejsze staje się również sterowanie za pomocą komend głosowych. Testowaną opcją między innymi w Japonii jest sterowanie inteligentnym domem za pomocą myśli i podpiętych do głowy w okolicach ucha czujników odbierających bodźce z mózgu. Jednakże do wdrożenia tej najnowszej technologii przyszłości jeszcze wiele lat testów praktycznych.