Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Wady i zalety zakupów online

Wady i zalety zakupów onlineZakupy przez Internet zdobywają coraz szerszą rzeszę zwolenników – klient nie musi nawet wychodzić z domu, aby kupić buty, odzież, czy sprzęt elektroniczny. Jakie są wady i zalety kupowania produktów w sklepach online?

Do najchętniej kupowanych za pośrednictwem Internetu produktów należą odzież i obuwie, a także sprzęt RTV i AGD. Bardzo często zdarza się, że klienci najpierw oglądają towar w sklepach tradycyjnych, a później szukają wybranego w ten sposób modelu w sklepach internetowych, gdzie nierzadko można go dostać w bardziej atrakcyjnej cenie. Z tego powodu wielu sprzedawców oprócz prowadzenia tradycyjnego sklepu, decyduje się również na udostępnienie swojej oferty na stronach internetowych.

Szeroki wybór i wygoda

Największą zaletą zakupów przez Internet jest łatwy dostęp do nieograniczonej niemal liczby produktów, także tych zagranicznych. Chociaż wybór jest tak duży, a oferta bogata – nie musimy nawet wychodzić z domu, aby zrobić zakupy, a tym samym możemy zaoszczędzić czas. Warto przy tym dodać, że z podobnych powodów dużą popularność zyskują hurtownie RTV i AGD umożliwiające zamówienie towaru przez Internet. Wygodny sposób kupowania to nie jedyna zaleta korzystania z oferty sklepów online. Decydując się na takie zakupy, możemy spokojnie dokonać wyboru – poznać parametry produktu, porównać go z innymi modelami, a także sprawdzić opinie dotyczące jego jakości na forach internetowych. Ponieważ nie stoi nad nami nachalny sprzedawca, mamy większą swobodę podczas podejmowania decyzji. Niewątpliwą zaletę stanowi również fakt, że zamówiony towar zostanie dostarczony do domu czy mieszkania i zazwyczaj mamy wybór jeśli chodzi o sposób dokonania zapłaty.

Wady zakupów przez Internet

Chociaż zakupy przez Internet mają wiele zalet, musimy liczyć się również z pewnymi minusami, jeśli będziemy chcieli skorzystać z usług sklepu online. Przede wszystkim wadą takiej formy kupowania jest oczekiwanie na przesyłkę. Sprzedawcy starają się dostarczyć towar jak najszybciej, ale czas dostawy może wydłużyć się zależnie od tego, czy zamówimy produkt pocztą, czy zdecydujemy się na kuriera. Inną wadą zakupów online jest brak możliwości obejrzenia towaru – możemy polegać wyłącznie na uczciwości sprzedawcy, a wyboru dokonujemy na podstawie zdjęć i ewentualnie opinii innych internautów o wybranym produkcie. Jeśli okaże się, że kupiony przedmiot nie spełnia naszych oczekiwań, możemy go zwrócić, jednak to wiąże się z koniecznością wizyty na poczcie, a często również z dodatkowymi kosztami. Trzeba też pamiętać, że nie wszystkie sklepy umożliwiają zwrot towaru.

Zakupy przez Internet są z pewnością wygodne i zapewniają dostęp do wielu produktów. Aby jednak były udane, warto przed złożeniem zamówienia dokładnie zapoznać się ze sposobem dostawy, płatności czy reklamacji.