Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Wybór odpowiedniego domofonu w zależności od indywidualnego zapotrzebowania

domofonBezpieczeństwo w życiu każdego z nas ma bardzo duże znaczenie. Dotyczy to wszystkich jego sfer. Nie tylko tej prywatnej lecz także publicznej. Niemałe, a nawet kluczowe znaczenie  ma,  także zadbanie o spokój ducha, przebywając w domu czy w pracy. Jednak, bez względu na to, czy mówimy o mieszkaniu czy biurze , dobrze jest mieć kontrolę nad tym, kto wchodzi na dany teren czy do  konkretnych pomieszczeń Bez wątpienia,  sprawę w tym przypadku rozwiąże wybór i zainstalowanie odpowiedniego, dopasowanego do indywidualnych potrzeb domofonu.

Co to jest domofon?

Domofon jest urządzeniem elektronicznym, które ma za zadanie komunikować się przy użyciu głosu, na niewielkie odległości bez pośrednictwa centrali. Komunikacja powyższa, najczęściej się odbywa pomiędzy zewnętrzną kasetą bramową a montowaną wewnątrz słuchawką unifonu. Najczęściej wykorzystywany jest właśnie w domach, mieszkaniach i innych budynkach, w celu identyfikacji interesantów oraz do zdalnego otwierania drzwi.

Rodzaje domofonów

Na rynku dostępnych jest naprawdę bardzo dużo domofonów różnego rodzaju. Z tego wszystkiego nie jest trudno się pogubić. Podjęcie właściwej decyzji, w pewnym momencie, może stać się dosyć problematyczne dla niejednego z nas. Zanim wybierzemy konkretny model, warto zawczasu zadać sobie kilka pytań, a wówczas odpowiedzi na nie, mogą choćby w pewnym sensie ułatwić nam podjęcie decyzji. Przede wszystkim, powinniśmy zastanowić się, jakie najważniejsze funkcje chcemy, aby spełniało nasze urządzenie. Dla jednych najistotniejszym bowiem, może okazać się wygoda i komfort, dla drugich, estetyka sprzętu i wpasowanie się go w styl, w jakim urządzone jest mieszkanie, a inni postawią bezwzględnie na bezpieczeństwo.

Spośród wielu modeli domofonów wyróżnić możemy te – jedne z najpopularniejszych – domofony analogowe. Składają się one z tak zwanej kasety bramkowej, która przymocowana jest na zewnątrz budynku, chociaż może być również umieszczona na bramie albo też drzwiach wejściowych. Składa się ona z głośnika, mikrofonu i przycisku, przy pomocy którego powiadamiamy mieszkańców domu o swoim przybyciu. Domofon ten zawiera także unifon – rodzaj słuchawki – umieszczany na ścianie wewnątrz mieszkania.

Domofony analogowe najczęściej stosowane są w domach jednorodzinnych. Tam właśnie potrzebna jest jedna kaseta i zazwyczaj jedna słuchawka. Innym, jak opowiadają specjaliści z Satsklep – także bardzo popularnym rodzajem domofonu jest ten cyfrowy. Stanowi on system oparty na technice mikroprocesorowej. Sam domofon posiada tablicę cyfrową, zawierającą numery mieszkań albo czasem nazwiska osób. W przypadku tego rodzaju domofonów, także oczywiście znajdują się mikrofon, głośnik oraz przyciski. Ten typ urządzenia najczęściej jest spotykany i chyba najlepiej się sprawdza w blokach. Jego olbrzymimi zaletami są zapewnienie pewnego rodzaju bezpieczeństwa oraz wygoda – możliwość wejścia bez użycia klucza a jedynie wystukania kodu.

Kolejnym rozwiązaniem jest domofon analogowo- cyfrowy. Stanowi on połączenie unifonu z kasetą cyfrową, znajdującą się w bramie. Takie rozwiązanie umożliwia nam wejście na teren mieszkalny przy pomocy wpisania kodu albo też użycia i zbliżenia karty magnetycznej. Ostatnim, choć wcale nie znaczy to, że najgorszym, rodzajem domofonów są tak zwane wideodomofony.

Bardzo dużą popularnością cieszą się one zwłaszcza ostatnimi czasy. Stosowane są zarówno w prywatnych domach jak i osiedlach. Oprócz swoich podstawowych funkcji, dzięki wyposażeniu tego domofonu w kamerę oraz ekran, mamy możliwość monitorować, kto nas odwiedza i decydować, czy chcemy osobę tę wpuścić do budynku czy też nie. Bez wątpienia daje to olbrzymi komfort psychiczny – przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Zamontowana kamera ponadto, nagrywa osoby, które chciały nas odwiedzić pod naszą nieobecność, co jest dla nas też dodatkowym atutem.