Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Zasilacz a bezpieczeństwo komputera

blogging-336375_640Zasilacze komputerowe często są bohaterami drugiego planu. Zazwyczaj marzymy przecież o ultraszybkich procesorach, wydajnych kartach graficznych i pojemnych, gwarantujących bezproblemowy dostęp do danych dyskach twardych. Tymczasem — choć zabrzmi to banalnie —żaden z tych podzespołów nie działałby, gdyby nie został podłączony do odpowiedniego zasilacza. Co więcej, wybór niewłaściwego źródła energii może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Trzeba bowiem pamiętać, że zasilacz odpowiada za bezpieczeństwo zarówno hardware’u, jak i oprogramowania oraz danych.

Stabilność i wydajność

Niezależnie od tego, do czego wykorzystywany jest komputer, każdy użytkownik oczekuje stabilnej i wydajnej pracy. Krótsze lub dłuższe przestoje albo — co gorsza — nagłe zawieszanie się urządzenia i konieczność jego restartu mogą skutecznie utrudnić wykonywanie obowiązków zawodowych oraz czerpanie przyjemności z gier, muzyki, filmów itp.

Różnego rodzaju usterki i zakłócenia łączymy najczęściej z niewłaściwym działaniem systemu operacyjnego, nadmierną ilością danych itp. Okazuje się jednak, że bardzo często są one wynikiem braku niezbędnej do działania podzespołów mocy. W takich sytuacjach komputer najpierw wyraźnie zwalnia, a później samoistnie się wyłącza.

By uniknąć niedoborów mocy, a zarazem chronić swoje dane, należy zadbać o wybór zasilacza o odpowiedniej mocy. Ta zależy oczywiście od codziennych zastosowań komputera. Większe zapotrzebowanie przejawiają urządzenie używane do gier, prac graficznych itp. (min. 500 W), mniejsze — komputery biurowe (ok. 350 W).

Wybierając konkretny zasilacz, dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy producent, określając jego moc, posłużył się wartością stałą, z którą zasilacz może pracować w rytmie stałym, czy maksymalną, możliwą do osiągnięcia przez bardzo krótki okres.

Bezpieczeństwo podzespołów

Wahania napięcia zasilającego w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do awarii podzespołów. Szczególnie narażone na takie zdarzenia są komponenty najbardziej wymagające, czyli karty graficzne i dyski twarde. O ile w pierwszym przypadku najczęściej wystarczy wymiana elementu (choć nierzadko jest to przedsięwzięcie drogie), o tyle w drugim uszkodzeniu może towarzyszyć utrata ważnych danych. Oczywiście możliwe jest ich odzyskanie, ale proces ten jest kosztowny i czasochłonny. Nie zawsze też udaje się przywrócić wszystkie wartościowe dokumenty.

To kolejny argument przemawiający za tym, aby wybór zasilacza poprzedzony został starannym poszukiwaniem informacji. Nie wystarczy bowiem skoncentrować się wyłącznie na mocy. Owszem, jest to parametr o największym znaczeniu, lecz ważną rolę pełnią także wydajność oraz system chłodzenia, w który zostało wyposażone urządzenie. Im większe są moc i wydajność zasilacza, tym bardziej skuteczny powinien być mechanizm chłodzący. Najczęściej wybieranym i gwarantującym odpowiednie chłodzenie jest układ aktywny, czyli składający się z odpowietrzników i wiatraczka (niekiedy kilku).

Wydajny i bezpieczny komputer to komputer z właściwym zasilaczem

Widzimy więc, że zasilacz nie tylko umożliwia uruchomienie komputera, ale gwarantuje także jego stabilną i bezpieczną pracę. Warto zatem poświęcić chwilę i dokładnie przemyśleć wybór urządzenia dostarczającego energię elektryczną do podzespołów. Nie należy natomiast oszczędzać w czasie zakupu zasilacza. To może skutkować poważnymi komplikacjami.

Autor artykułu
Firma Tatarek, producent wysokiej klasy zasilaczy, systemów sterowania i automatyki.