Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Naprawa laptopa – czy to się opłaca?

naprawa-laptopaWłączasz laptopa, a on nie odpowiada…? Tablet wyłączył ci się w trakcie oglądania filmu…? A może straciłeś wszystkie dane i to w trakcie ważnego wystąpienia…? Bez względu na to, co się stało, na pewno stało się nie w porę. A przede wszystkim – sprawiło kolejny spory kłopot. Jakby nie było – coś trzeba z zepsutym sprzętem zrobić. Naprawić, czy kupić nowy?

Oceń charakter usterki

Zanim zaczniesz zastanawiać się, co zrobić, powinieneś sprawdzić dwie rzeczy: co się zepsuło (i dlaczego), a także czy użytkowany przez ciebie sprzęt objęty jest jeszcze okresem gwarancji. Ustawowo, każdy produkt powinien mieć dwuletnią gwarancję, część z producentów wydłuża ją, zapewniając o tym samym, że jest przekonana o niezawodności oferowanych przez siebie wyrobów. Być może i ty sam wykupiłeś dodatkowe ubezpieczenie na wypadek uszkodzenia czy awarii – jeżeli tak, możesz uważać się za szczęściarza. Jeżeli bowiem sprzęt zepsuł się samoistnie, na przykład w wyniku zużycia wynikającego z długiej eksploatacji, to serwis producenta zajmie się naprawą – co ważne, nieodpłatnie. Jeżeli jednak uszkodzenie powstało w wyniku twojego zaniedbania – na przykład laptop lub tablet spadł ci na twarde podłoże lub został zalany – prawdopodobnie będziesz musiał zmierzyć się z naprawą sam. Tylko – czy będzie to opłacalne?

Drobne naprawy

Większość usterek jest stosunkowo łatwych do usunięcia. Sama naprawa również najczęściej nie jest zbyt droga, oczywiście w zależności od tego, co się w sprzęcie zepsuło. Czasem są to drobne, choć dokuczliwe awarie: pęknięcia ekranu, zagubione klawisze lub zużyte tauchpady, uszkodzenia elementów plastykowych w obudowie. Są to rzeczy, które w zasadzie nie wpływają na możliwość pracy, co najwyżej zmniejszają jej komfort. Z łatwością można zlikwidować usterki samemu. Nie musisz nawet nigdzie chodzić – wystarczy, że zamówisz części zamienne w Internecie, a przesyłka z nimi trafi wprost do ciebie. Jeżeli zdecydujesz się na taką formę, pamiętaj, by wybierać sklepy, które dają gwarancję na swoje produkty. Przykładem może być tu Parts-Store.pl Będziesz mieć wówczas pewność, że korzystasz z bezpiecznego materiału najwyższej jakości.

Potrzebna pomoc

Samodzielne naprawy są doskonałym rozwiązaniem przy drobnych usterkach, co jednak, gdy psuje się coś “wewnątrz” lub awaria jest poważniejsza? Oczywiście, jeżeli znasz się na elektronice i lubisz majsterkować, również i w tym wypadku możesz zamówić części wymienne i samemu przywrócić swój laptop do stanu używalności. Na pewno będzie to rozwiązanie nie tylko tanie, ale i niosące sporo satysfakcji z samodzielne wykonanej naprawy. Jeżeli jednak wiesz, że nie znasz się na naprawach, poszukaj serwisu, który szybko i tanio wykona potrzebne naprawy. Tu również zwracaj uwagę na to, jaką firmę wybierzesz. Możesz sugerować się opiniami znajomych, warto też poczytać i sprawdzić referencje danego serwisu. Zanim zdecydujesz się na ostateczny wybór, sprawdź kilka z nich i porównaj ceny oraz czas, jaki dana firma potrzebuje na wykonanie usługi, a także czy daje gwarancję.

Koszty

Może ci się wydawać, że w laptop czy tablet po gwarancji nie warto już inwestować, że czasem lepiej kupić nowy sprzęt. Rzeczywiście, jeżeli w twoim komputerze co chwilę coś się psuje, to wówczas warto wybrać się na zakupy. Jeżeli jednak jesteś właścicielem dobrej jakości sprzętu, za który zapłaciłeś naprawdę dużo – spróbuj naprawiać! Nawet najdroższa z napraw, wymiana płyty głównej, to koszt w granicach 700 – 900 zł. W przypadku laptopów z dedykowaną kartą graficzną i/lub wydajnym procesorem, to jest zaledwie ułamek ich wartości. Poza czynnikami ekonomicznymi należy pamiętać, że większość z nas przyzwyczaja się do posiadanych komputerów – spersonalizowanych, dostosowanych do naszych indywidualnych preferencji. Poza tym, wymiana laptopa czy tabletu na nowy wiąże się z koniecznością przeniesienia wszystkich danych – dokumentów, prezentacji, zdjęć czy muzyki. Transfer danych jest wówczas bardzo czasochłonny, a przecież dlatego korzystamy ze sprzętów mobilnych, jak tablet czy laptop, by w żaden sposób czas nas nie być ograniczanym, nawet czasowo.

Decyzja, co zrobić z zepsutym sprzętem – naprawiać czy wyrzucić – należy do ciebie. Nie bój się napraw – jedna usterka nie oznacza, że pojawią się kolejne. Jeżeli jesteś przywiązany do swojego laptopa czy tabletu, tym bardziej postaraj się przywrócić mu pełną sprawność. Pamiętaj też o właściwej dbałości o elektroniki. Od tego, jak obchodzisz się ze swoim sprzętem, zależy jak długo będzie ci służyć.