Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Jak wybrać płytę indukcyjną?

1808982517_7c5bd046ba_oStosunkowo niedawno tradycyjne kuchenki gazowe czy elektryczne zaczęły wypierać nowoczesne płyty grzewcze. Wśród nich największą popularnością cieszy się płyta indukcyjna słynąca z wielu zalet. Jej innowacyjność zapewnia bezpieczeństwo, oszczędność, łatwość w utrzymaniu czystości oraz funkcjonalność. Nic więc dziwnego, że coraz więcej ludzi decyduje się na zakup takiego sprzętu. W dodatku płyty takie są łatwe w obsłudze i idealnie dopasowują się do nowoczesnych, estetycznych wnętrz.

Co warto przeanalizować?

Przed każdym zakupem warto przeanalizować kilka kwestii. Dostępność i duży wybór wśród modeli oferowanych przez producentów, może wprowadzać w zakłopotanie. Kolor czy marka jest oczywiście ważna, ale są też bardziej praktyczne strony urządzenia, nad którymi warto się zatrzymać.

Ilość pól grzewczych wbrew pozorom jest niezmiernie istotna. Tutaj na decyzje może wpłynąć ilość użytkowników. Wiadomo im więcej domowników tym więcej pól powinno się przydać. Płyty indukcyjne dają szeroki wachlarz doboru odpowiedniej liczby pól dlatego większe rodziny i single zawsze znajdą coś odpowiedniego. Mogą być podwójne, potrójne czy poczwórne plyty, a najnowsze propozycje to płyty bezstrefowe. Mają one zamontowaną tak dużą ilość czujników indukcyjnych, że nie jest ważne, w którym miejscu postawimy garnek, a płyta rozpocznie pracę. Dodatkowo nie musimy posiadać bardzo zróżnicowanych pod względem wielkości pól grzewczych, ponieważ pozwalają one na precyzyjne dopasowanie temperatury. Z ilością pól wiąże się także rozmiar płyty. Warto wybrać taki rozmiar, żeby łatwo było wkomponować ją w blat. Klasyczne płyty mają około 60 cm, ale produkowane są również modele większe i mniejsze. Często od wielkości płyty zależy również kształt pól. Mogą to być koła, kwadraty a w węższych i szerszych płytach pojawiają się nawet prostokąty.

Istotna jest również zasilanie. Dla niektórych płyt wystarcza 230 V dla innych minimum to 400 V, dlatego przed zakupem warto sprawdzić czy mamy odpowiednią instalacje elektryczną. Większa moc zasilania najczęściej pojawia się już przy płytach trójpolowych. Przy montażu ważne jest odpowiednie podłączenie, dlatego do instalacji postarajmy się zatrudnić dobrego fachowca.

Praktycznie wszystkie takie płyty są produkowane w kolorze czarnym, ciężko jest znaleźć inną barwę. Na rynek wprowadzono do tej pory modele bezramkowe i z ramką. Oznacza to, że w przypadku pierwszego modelu tworzy on z blatem spójną całość, zaś w przypadku drugiego na krawędziach znajduje się ramka, która łączy płytę z blatem.

Dla wygody warto zastanowić się nad rodzajem sterowania. Odpowiedni wybór w tej kwestii, może znacznie usprawnić naszą pracę. Można wybrać płytę sterowaną mechanicznie za pomocą gałek bądź też dotykowych sliderów, czyli tzw. suwaków elektronicznych, zaś najnowsze patenty to sterowanie przez kolorowe wyświetlacze LED.

Funkcje, które warto mieć

Płyta indukcyjna, tak jak inne sprzęty AGD powinna mieć szereg przydatnych funkcji. Kupując więc jakiś konkretny model, sprawdźmy co dostajemy w pakiecie. Oto kilka opcji, które sprawią że gotowanie będzie o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze:

  • funkcja podtrzymywanie ciepła – płyta daje możliwość utrzymywania stałej temperatury potrawy dzięki pracy pola na niskim poziomie mocy, przydatna gdy czekamy na spóźnionych gości itp. (model AMICA PI3512T, AMICA PI6109WL),
  • funkcja stop/pauza pozwala w razie konieczności na szybkie zatrzymanie pracy płyty (model AMICA PI6109WL, ELECTROLUX EHH16340FK),
  • funkcja Booster pozwalająca na zwiększanie mocy grzania wybranego pola(zastosowana w modelach tj. AMICA PI3512T, AMICA PI6109W, BEKO HII 64500 FT, BOSCH PIB 651N17E),
  • funkcja szybkie czyszczenie pozwala na chwilowe zatrzymanie pracy płyty na czas przetarcia zabrudzeń, nie tracąc przy tym wcześniejszych ustawień mocy grzewczej (BOSCH PIB 651N17E, BOSCH PIN651F27E),
  • funkcja FlexInduction umożliwia połączenie kilku pól grzewczych w jedno (model BOSCH PIN651F27E),
  • zabezpieczenie przed dziećmi – chroni przed poparzeniem nasze pociechy (model ELECTROLUX EHH16340FK)

Wybór dobrej płyty indukcyjnej to inwestycja na lata. Warto dobrać ją pod kątem naszych potrzeb, tak aby każda funkcja była przez nas w pełni wykorzystywana.

Autorem artykułu jest:

Płyty indukcyjne