Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Konkurent Blu-ray. Tańszy, pojemniejszy, lepszy?

Zapowiedzi nowego typu nośnika wyglądają bardzo obiecująco. Firma Royal Digital Media chce zaoferować konsumentom nowy dysk optyczny o większej pojemności niż dzisiejsza oferowana przez Blu-ray, przy znacznie niższym koszcie pojedynczej płyty oraz odtwarzaczy.
Patrząc na całą rzecz z punktu widzenia technologii Royal Digital Media opracował nowy 100GB dysk z możliwością rejestracji do 4 godzin materiału wideo fullHD (1080p) w najwyższej jakości HD video. Pomysłodawca dumnie oświadczył 'oto następna generacja sprzętu HD’.


Czymś, co wyróżnia do pewnego stopnia omawianą technologię, jest właśnie niewielki, porównywalny z obecnymi, niezwykle tanimi nośnikami DVD, koszt produkcji płyt, jak i samych odtwarzaczy, wielokrotnie niższy niż od BD.
Warto w tym miejscu zauważyć, że to właśnie wysoki koszt produkcji, drogi odtwarzacze były głównymi hamulcowymi wzrostu sprzedaży i zdobycia popularności przez silnie promowanego przez Sony Blu-raya. Dodatkowo BD jest stawiany w opozycji do niezwykle popularnego DVD, który zapewne jeszcze przez wiele lat pozostanie najpopularniejszym nośnikiem, standardem na rynku. To co proponuje RDM nie tylko jest tańsze ale daje szansę na ewolucyjne przejście ze świata standardowej rozdzielczości i pojemności 4-8GB danych w świat rozdzielczości wysokiej i kilkunastokrotnie pojemniejszych nośników.

Trzeba jednak pamiętać, że to nie pierwsza próba stworzenia dużo tańszej konkurencji dla Blu-raya… wcześniej swoją 'premierę’ miał format VMD. Po szumnych zapowiedziach, niewiele z tego wyszło. Technologia czerwonego lasera ma w sobie jednakowoż spory, niewykorzystany potencjał. W przypadku nowych dysków mówi się wręcz o możliwości wgrania nowego firmware do obecnych na rynku odtwarzaczy DVD, albo / oraz wypuszczenia nowych z dodanym, pojedynczym układem. To faktycznie mogłoby pomóc w rozpowszechnieniu się nowego nośnika.
RDM obecnie negocjuje z kilkoma liczącymi się na rynku firmami z branży w Europie i Azji aby móc wypromować nową technologię z początkiem przyszłego roku

źródło: www.frazpc.pl

Dodaj komentarz