Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Specjalistyczne chłodnie do warzyw i owoców

Odpowiednia chłodnia do przechowywania warzyw i owoców powinna posiadać odpowiednie parametry, z pewnością będzie się tutaj liczyła temperatura.

W tym przypadku powinniśmy utrzymywać temperaturę odpowiednią dla danych owoców czy warzyw oraz ich odmian. Przykładowo dla jabłek powinniśmy dobierać temperaturę zgodnie z odmianą, może liczyć się także okres w którym zebraliśmy jabłka, przykładowo stopień ich dojrzewania. Oczywiście w specjalistycznych, dobrze przygotowanych chłodniach niektóre rodzaje jabłek będziemy mogli przechowywać nawet do 12 miesięcy, jeżeli oczywiście stworzymy im odpowiednie warunki. Z całą pewnością nie możemy dopuścić do wahań temperatury czy też okresowego jej wzrostu. Zatem powinniśmy przygotować w tym przypadku odpowiednie agregaty oraz maszyny umożliwiające zasilanie w razie awarii głównej linii zasilania. Jest to bardzo istotne ponieważ nasze plony po prostu mogą się zepsuć, czasem nawet wystarczy 12 godzin wzrostu temperatury, aby straty były nieodwracalne. Możemy także podzielić chłodnie na różne sekcje, gdzie temperatura będzie różna w zależności o oddzielonych od siebie sekcji czy też poszczególnych półek. Oczywiście musimy także pamiętać iż zgodnie z prawami fizyki ciepłe powietrze będzie unosiło się do góry.

Specjalistyczne chłodnie do warzyw i owoców

Zatem możemy w przypadku źle zaprojektowanej chłodni zauważyć iż temperatura na wyższych półkach jest wyższa.

Dlatego też warto wprowadzić cyrkulację powietrza, będzie miała ona kilka zalet. Dzięki temu temperatura powietrza może zostać wyrównana, jak również obieg powietrza może być wymuszony przez odpowiednią wentylację, która może być konieczna w przypadku przechowywania owoców i warzyw. Oczywiście wielu plantatorów może zastanawiać się jak przechowywać morele, z pewnością dużą rolę będzie tutaj odgrywało nie tylko samo pomieszczenie chłodnicze, ale także rodzaj pudełek czy też pojemników w których będą się one znajdowały. Warto zwrócić uwagę iż należy w niektórych przypadkach zawinąć poszczególne owoce w papier, warto także zadbać o odpowiednią wilgotność. W przypadku zbyt niskiej wilgotności owoce i warzywa mogą tracić wodę, doprowadzi to do spadku i wagi, straty mogą dość duże.