Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Napędy zębatkowe ZA – napędy do zadań specjalnych

Duża siła, wielostopniowy system zabezpieczeń oraz szerokie możliwości konfiguracji parametrów pracy, to cechy napędów zębatkowych ZA, nowości w ofercie firmy D+H. Ich konstrukcja pozwala na kontrolę zamknięcia ciężkich elementów takich jak świetliki, klapy dachowe czy duże okna, co byłoby niemożliwe przy pomocy napędów łańcuchowych.

Napędy zębatkowe ZA firmy D+H, fot
Napędy zębatkowe ZA firmy D+H, fot

Automatyka pozwalająca kontrolować stopień otwarcia okien w budynku, to najczęściej nie tylko kwestia wygody, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. W przypadku pożaru, kiedy istnieje konieczność szybkiego oddymienia pomieszczeń, sprawność automatyki klap dymowych i okien oddymiających może stanowić o zdrowiu lub życiu wielu osób oraz znacznie ułatwić przeprowadzenie akcji ratunkowej. Jednak o ile automatyczne otwieranie zwykłych okien nie jest trudne i da się rozwiązać przy pomocy zwykłych napędów łańcuchowych, to już bardziej skomplikowane i cięższe konstrukcje poziome wymagają bardziej wyspecjalizowanego podejścia. Jako remedium na te problemy, firma D+H wprowadziła do swojej oferty trzy nowe napędy zębatkowe z rodziny ZA: ZA 85-BSY+, ZA 105-BSY+ oraz ZA 155-BSY+. Ich konstrukcja opiera się na zastosowaniu sztywnej metalowej zębatki charakteryzującej się wysoką trwałością, o długości do 1200 mm, jako elementu ruchomego, co doskonale sprawdza się podczas otwierania elementów poziomych, takich jak świetliki czy klapy dachowe. Ich bardzo duża siła pchania, dochodząca do 1500 niutonów w przypadku ZA 155-BSY+, sprawia, że będą się one otwierać bez najmniejszego problemu, nawet gdy np. zalegający śnieg zwiększy masę obsługiwanego okna. Najnowsza rodzina napędów ZA, dostępnych w ofercie firmy D+H doskonale sprawdza się również w przypadku zamykania dużych okien pionowych, zbyt ciężkich dla najczęściej stosowanych w takich przypadkach napędów łańcuchowych, których siła ciągnięcia jest nawet kilkukrotnie niższa niż ta oferowana przez napędy zębatkowe.

Dzięki temu, że każdy z trzech modeli charakteryzuje inna siła pchania i ciągnięcia, projektant może dokładnie dobrać taki napęd, który najlepiej spełni nasze oczekiwania. Dodatkowo zastosowanie mikroprocesora do sterowania elektroniką silnika oraz układu synchronizacji pracy, daje możliwość połączenia i zsynchronizowania do 8 napędów w grupie, co zapewni ich prawidłową pracę nawet w najbardziej wymagających warunkach. Kolejnym atutem napędów ZA firmy D+H jest możliwość dostosowania szybkości ich działania do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dzięki temu, podczas codziennego wietrzenia pomieszczeń prędkość otwierania i zamykania jest stosunkowo niska, co znacznie zmniejsza generowany hałas. Natomiast w przypadku alarmu, gdy potrzebne jest jak najszybsze uaktywnienie systemu oddymiania, napęd przechodzi w tryb HighSpeed, co znacznie skraca czas potrzebny na pełne otwarcie okna. Daje nam to pewność, że bez względu na to czy chodzi o codzienne wietrzenie czy awaryjne oddymianie w przypadku pożaru, okna na pewno zostaną otwarte w wymaganym czasie.

Kontrola i bezpieczeństwo

Napędy zębatkowe ZA firmy D+H, fot.
Przykład zastosowania napędów ZA w szklanym dachu, fot. D+H

Automatycznie zamykane okna mogą być bardzo niebezpieczne dla nieuważnego użytkownika. Dlatego też firma D+H zaopatrzyła swoje napędy w szereg systemów zabezpieczających przed przypadkowymi urazami. Pierwszym zabezpieczeniem jest ochrona pasywna. Im bliżej futryny znajduje się skrzydło okna, tym wolniej następuje proces zamykania, co pozwala na dużo wcześniejsze cofnięcie obiektu blokującego ruch okna. Jeśli jednak to nie wystarczy i obiekt nadal będzie znajdował się na drodze zamykanego okna, to dzięki ochronie aktywnej, nastąpi odwrócenie biegu tak, by nie nastąpiło przytrzaśnięcie obiektu. Wartość graniczną nacisku, powyżej której uaktywniona zostanie aktywna ochrona napędów okiennych ZA firmy D+H, definiowana jest przy pomocy unikalnego oprogramowania SW-BSY+. Oprócz tego, przy jego pomocy mamy możliwość konfiguracji wszelkich parametrów oraz funkcji dla stosowanych napędów, co pozwoli nam doskonale dopasować pracę tych urządzeń do naszych indywidualnych potrzeb oraz preferencji.

By zapewnić najwyższą bezawaryjność urządzenia, napędy zębatkowe ZA gruntownie przebadano pod kątem możliwości wystąpienia awarii przez 10.000 podwójnych cykli pracy przy obciążeniu znamionowym. Dodatkowo, zastosowanie elektronicznego wyłącznika przeciążeniowego eliminuje zagrożenie uszkodzenia napędu, a hermetyczne zamknięcie jednostki napędowej zapobiega szkodliwemu wpływowi wilgoci na elektronikę. Daje nam to gwarancję, że zamontowane napędy posłużą nam przez długie lata, nie tylko znacznie ułatwiając nam życie, ale również stojąc na straży naszego bezpieczeństwa.

Dane techniczne:

ZA 85-BSY+ (-HS) ZA 105-BSY+ (-HS) ZA 155-BSY+ (-HS)
Zasilanie 24VDC±15% 24VDC±15% 24VDC±15%
Prąd znamionowy 1A (2,0 A) 1,2A (2,2A) 1,4A (2,5A)
Kierunek ruchu – otwieranie
Siła pchania 800 N 1000 N 1500 N
Prędkość wysuwu
– Prędkość standardowa 7,1 mm/s
– Prędkość w trybie HS (HighSpeed) przy obciążeniu nominalnym 17 mm/s
Kierunek ruchu – zamykanie
Siła w III strefie zamykania 800 N 1000 N 1000 N
Siła w II strefie zamykania 800 N 1000 N 1000 N
Siła w I strefie zamykania 800 N 800 N 800 N
Prędkość zamykania w III strefie 7,1 mm/s
Prędkość zamykania w I i II strefie 5 mm/s
Nominalna siła blokująca 1100 N
Trwałość

Obudowa

Stopień ochrony

Zakres temperatur pracy

Odporność na wysoką temperaturę

Przewód przyłączeniowy

>10 000 cykli (otwarcie – zamknięcie)

Aluminium anodowane

IP65

– 25 … +55°C

30 min / 300°C

przewód silikonowy 2,5m

Zabezpieczenie przed przytrzaśnięciem

Funkcja rozszczelnienia

Funkcja HS dla RWA – szybkie otwieranie

Aktywne, możliwość zmiany w SW-BSY+ (3 strefy ochrony)

aktywne, możliwość zmiany w SW-BSY+

aktywne, możliwość zmiany w SW-BSY+

Dodaj komentarz