Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

II EDYCJA FESTIWALU ROBOTYKI ROBOCOMP JUŻ 14 MAJA W KRAKOWIE!

Jest to kolejna edycja Festiwalu organizowanego przez Koło Naukowe INTEGRA, działające przy Katedrze Automatyki w Akademii Górniczo-Hutniczej. Tegoroczny konkurs będzie oferował znacznie więcej zawodnikom i widzom. Bazując na zeszłorocznym doświadczeniu, postanowiliśmy rozszerzyć zakres konkurencji oraz przygotować dodatkowe atrakcje dla każdego, kto odwiedzi nasze zawody. Zaproszone przez nas firmy będą starały się przybliżyć odwiedzającym informacje z zakresu elektroniki, automatyki oraz robotyki. Ponadto kontakt z różnego rodzaju robotami powinien przynieść wiele korzyści, m.in. poszerzyć wiedzę na temat sposobu konstrukcji robotów, przybliżyć najnowsze rozwiązania z zakresu detekcji otoczenia oraz, co najważniejsze, zapewnić doskonałą okazję do spędzenia czasu.

Festiwal robotyki ROBOCOMP 2011 będzie się składał z dwóch części:

1.      Faza eliminacji – podczas której będziemy chcieli wybrać grupę najlepszych konstrukcji w danej kategorii – ten etap odbędzie się w Gmachu Głównym Akademii Górniczo-Hutniczej.

1.      Finały zawodów – najlepsze roboty będą walczyły o miejsce na podium w swojej kategorii – ten etap będzie rozgrywany w pawilonie U2.

Głównym zadaniem uczestników jest zaprojektowanie i zbudowanie robota, który weźmie udział w jednej z 4 głównych konkurencji:

1.      Sumo oraz mini sumo – w tej kategorii biorą udział autonomiczne roboty, których zadaniem jest wypchnięcie przeciwnika z ringu. Jest to bardzo widowiskowa kategoria, która gwarantuje niezapomniane wrażenia dla każdego, kto będzie się przyglądał walkom. Szybkość, spryt i zaawansowane algorytmy sterowania to główne przymioty sumo. W szczególności możliwość zobaczenia w rzeczywistych zastosowaniach różnych rozwiązań elektronicznych, m.in. różnego rodzaju czujników odległości(cz. ultradźwiękowych, dalmierzy laserowych, cz. optycznych), powinna zachęcać do uczestnictwa.

2.      Linefollower – atrakcyjna konkurencja, w której budujemy konstrukcję, której zadaniem jest podążanie za czarną linią. Wbrew pozorom nie jest to proste zadnie – liczy się szybkość! Robot musi w jak najkrótszym czasie przejechać trasę od startu do mety, nie gubiąc linii, której kształty zwykle nie ułatwiają tego zadania. Możemy się w niej wykazać naszą kreatywnością, stosując różne formy detekcji linii (różnego rodzaju czujniki światła, systemy wizyjne czy też inną formę detekcji obrazu ).

3.      Freestyle – w tej grupie nie ma ograniczeń, jedynym kryterium jakie jest brane pod uwagę, to zainteresowanie publiczności naszą konstrukcją. To jej głosy decydują o wygranej.

4.      Konkurencja dodatkowa – zupełnie nowa kategoria, w której są zawarte takie konkurencje jak:

  • Micromouse – wygrywa konstrukcja, która w najkrótszym czasie przejedzie labirynt.
  • Nano i micro sumo – walki pomiędzy robotami, których rozmiary są zdecydowanie mniejsze niż w standardowym sumo.
  • Wyścigi robotów kroczących – występują tu roboty kroczące (nie jeżdżące!), które mogą się poruszać się zarówno na dwóch, jak i więcej nogach.

Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w Festiwalu robotyki ROBOCOMP 2011. Mamy nadzieję, że nasze zawody przyciągną wielu zawodników, zarówno tych młodszych i niedoświadczonych, jak i profesjonalistów spragnionych rywalizacji. W głównych konkurencjach przewidzieliśmy szereg wartościowych nagród, które mamy nadzieję zrekompensują najlepszym trud włożony w zaprojektowanie robotów, które wygrają w swoich kategoriach.

Serdecznie Zapraszamy!

Więcej informacji: www.robocomp.info lub ROBOCOMP na Facebook.com

Autor: Grzegorz Kabała

Koło Naukowe INTEGRA przy wydziale EAIiE AGH

www.integra.agh.edu.pl

Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica

al. Mickiewicza 30

30-059 Kraków

Dodaj komentarz