Interfejsy komunikacyjne w kasach fiskalnych

28 sty 2016 o 23:10

pckf-interfejsy-komunikacyjne-w-kasach-fiskalnychKasa fiskalna jest urządzeniem samodzielnym, co oznacza, że do rejestrowania obrotu nie trzeba stosować żadnych dodatkowych rozwiązań technologicznych. Rzeczywistość pokazuje jednak, że część firm decyduje się na wdrożenie mniejszego lub większego systemu sprzedaży. Wtedy cała „maszyneria” składa się nie tylko z kasy, ale także z urządzeń peryferyjnych. Natomiast o możliwościach współpracy wewnątrz systemu decydują interfejsy komunikacyjne.

Poszczególne kasy fiskalne różnią się zarówno liczbą, jak i typem obsługiwanych interfejsów komunikacyjnych. Nietrudno zgadnąć, że im większa różnorodność, tym łatwiej o stworzenie kompleksowego systemu sprzedaży. Jednakże, w niektórych przypadkach wystarczającym rozwiązaniem będzie urządzenie z podstawowymi złączami komunikacyjnymi. Innymi słowy, wszystko zależy od potrzeb konkretnej działalności.

Standardowe rozwiązanie – port RS-232 lub USB

We współczesnych kasach fiskalnych stosuje się najczęściej 2 typy portów komunikacyjnych – USB lub RS-232 (mogą wystąpić równocześnie w danym modelu). Obydwa umożliwiają sprawną wymianę danych z pozostałymi elementami systemu, np. z wagą elektroniczną, terminalem do kart płatniczych, skanerem kodów kreskowych czy też komputerem. W przypadku ostatniego z wymienionych urządzeń, niekiedy do komunikacji z kasą trzeba dodatkowo użyć przejściówki RS232-USB.

Wymiana danych w sieci LAN

Rozbudowany system sprzedaży jest najczęściej instalowany w punktach handlowo-usługowych, które oferują szeroki asortyment. Wtedy o funkcjonalności kasy decyduje nie tylko liczba portów USB oraz RS-232. Istotna jest również możliwość sprawnej wymiany danych w sieci LAN oraz komunikacji on-line z komputerem (bez konieczności przerywania pracy kasjera). Dlatego w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie urządzenie rejestrujące ze złączem Ethernet.

Kasa rejestrująca a komunikacja bezprzewodowa

Branży fiskalnej nie omijają tendencje, które panują w pozostałych sektorach technologii informatycznych. Świadczą o tym zarówno coraz mniejsze gabaryty kas rejestrujących, jak i oferowana przez te urządzenia komunikacja bezprzewodowa. Moduł służący do wymiany danych bez kabli to oczywiście domena najnowocześniejszych modeli. Ponadto, niektóre z nich zapewniają nawet możliwość wyboru standardu komunikacji, jak np. Posnet Revo. Przedsiębiorca może zamówić tę kasę z modułem Wi-Fi lub GPRS (opcje dodatkowe).

A jakie są zalety takiego rozwiązania? Pomijając wspomnianą już wcześniej różnorodność, która zagwarantuje płynne połączenie wielu urządzeń, wzrasta komfort pracy. Bezprzewodowa transmisja informacji to zawsze mniej poskręcanych kabli.

Źródło: www.pckf.pl

Wi-fi czy kabel – oto jest pytanie
Wi-fi czy kabel – oto jest pytanie Odpowiedź jest bardzo prosta....

Pendrive HyperX Savage
Obecnie wiele osób korzysta z urządzenia jakim jest pendrive. Mało...

Chipy z STMicroelectronics do miernika użyteczności konsumpcji w jednym z miliona chińskich gospodarstw domowych
Wysoce zintegrowana moc-line transceiverów z STMicroelectronics (NYSE: STM), światowy lider...

Siłowniki kompaktowe
Ciągle rozwijający się sektor siłowników pneumatycznych powoduje iż na rynku...

Integracja systemów informatycznych szansą na optymalizację kosztów w małych i średnich firmach.
Szacuje się, że w Polsce już blisko 65 % przedsiębiorstw...

Kategorie : artykuły sponsorowane | wyświetleń [1 685 ]